کارتن سه لا

اخبار و مقالات / مقالات / کارتن 3 لایه (کارتن سه لایه)

کارتن 3 لایه (کارتن سه لایه)
8 دقیقه برای مطالعه / 8 دیدگاه
5/5 – (1 امتیاز)
کارتن 3 لایه به دلیل ضخامت خوبی که دارد از پرکاربردترین کارتن ها برای بسته بندی محصولات مختلف محسوب می شود. علاوه بر کارتن سه لایه، کارتن هایی با لایه های مختلف شامل کارتن دو لایه، 5 لایه و 7 لایه وجود دارند که در صنعت کارتن سازی و بسته بندی کاربردهای مختلفی دارند.

کارتن های سه لایه بدون شک محصول اصلی صنایع بسته بندی هستند. تصور اینکه جعبه های مقوایی مورد استفاده ی شما زمانی یک درخت نه چندان بلند بوده اند و اکنون به شکل یک کارتن سه لایه درآمده اند بسیار سخت است، اما اکنون زمان آن رسیده است که با این فرآیند پیچیده آشنا شوید.

ساختار کارتن 3 لایه
کارتن سه لایه از یک لایه فلوت و دو لایه صاف یا لاینر تشکیل شده که لایه فلوت که نسبت به دو لایه لاینر ضخامت بیشتری دارد و در قسمت میانی کارتن قرار می گیرد. در تولید کارتن 3 لایه، ورق های لاینر و فلوت به صورت یک درمیان قرار گرفته و بوسیله چسب و حرارت به یکدیگر متصل می شوند. قیمت کارتن سه لایه نسبت به کارتن پنج لایه کمتر است زیرا در ساختار کارتن3 لایه، دو ورق کاغذ کمتر استفاده شده است. می توان برای تولید کارتن سه لایه از انواع فلوت با توجه به نیاز و کاربرد مشتری استفاده کرد.

انواع کارتن سه لایه
انواع کارتن سه لایه
این جعبه ها از مقوایی با یک لایه موج دار در میانه و دو لایه صاف در کناره ها ساخته شده اند و بصورت ورقه ای یا بسته بندی شده تولید می شوند. چندین ارتفاع موج برای لایه میانی وجود دارد:

موج ‘b’ 2.50 (3.00 mm)
موج “c” 3.00 (3.60 mm)
موج ‘e’ با ارتفاع حدود 50 mm (موج میکرو)
موج “f” با ارتفاع حدود 00 mm
در نهایت این مقواهای سه لایه وارد دستگاه خم کننده می شوند تا از محل مناسب تا شوند و سپس لبه های کارتن سه لایه با چسب مخصوص به یکدیگر متصل می شوند و آماده ی ارسال به مشتریان می شوند.

تولید کارتن سه لایه
کارتن 3 لایه به دلیل اینکه از جنس ورق های لاینر و فلوت متنوعی ساخته می شود؛ دارای سطح مقاومت مختلفی می باشد. بنابراین خرید کارتن 3 لایه ای که از کیفیت و استحکام بالایی برخوردار باشد در امر تبلیغات و بازاریابی و محافظت از محصول بسیار حائز اهمیت است.

این کارتن می تواند محصولی که داخل آن قرار دارد را از خطرات احتمالی شامل انواع ضربات، سقوط و نفوذ رطوبت حفظ نماید. در ساخت کارتن 3 لایه از کاغذهای تازه و با کیفیت استفاده می شود که سبب تولید کارتنی مستحکم و با کیفیت می گردد. همچنین در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی امکان تولید کاغذهای صاف از کاغذهای بازیافتی فراهم شده است. در نتیجه از این کاغذها می توان در امر تولید کارتن های سه لایه بهره برد.

مطلب پیشنهادی: ۶ قانون طلایی در طراحی بسته بندی کالا – بخش دوم
حال تنها مرحله باقی مانده چسباندن لایه ها به یکدیگر و برش خوردن مقوا می باشد. بدین منظور ابتدا کاغذ موج دار وارد محفظه بخار آب می شود تا منعطف گردد، سپس از طریق رول هایی به چسب آغشته می شود و دو لایه ی صاف به آن می چسبند. حال مقوای سه لایه ایجاد شده از طریق دستگاه برش دهنده به اندازه های استانداردی طبق شرایط FEFCO برش می خورد. این قطعات برش خرده وارد دستگاه دیگری می شوند که دارای تیغه های لیزری است و شکل های خاصی مثل برش های ایجاد دستگیره را ایجاد می کند.

مراحل ساخت کارتن سه لایه
آشنایی مقدماتی
کارتن سه لایه از یک کاغذ موج دار در میانه و دو کاغذ صاف در کناره تشکیل شده است (مثل یک ساندویچ!) . کاغذ موج دار عموماً از کاغذهای بازیافتی تولید می شود. امروزه گاهاً برای تولید کاغذهای صاف کناری نیز از کاغذهای بازیافتی استفاده می شود هرچند که برای داشتن کیفیت بالاتر بهتر است از کاغذهای تازه تولید استفاده شود.

کارتن 3 لایه
درختان:
همانطور که گفته شد برای ساخت جعبه مقوایی سه لایه، از دو لایه صاف برای پوشانده شدن کاغذ موج دار میانی استفاده می شود که یکی از آنها به رنگ قهوه ای می باشد و در سطح بیرونی جعبه قرار می گیرد که به آن لایه “خارجی” می گویند و دیگری در درون جعبه قرار می گیرد که به آن لایه “داخلی” گفته می شود. لایه خارجی مقاومت بیشتری دارد و سطح آن صاف و صیقلی تر می باشد، علاوه براین در برابر نفوذ آب مقاوم تر است.

برای تولید لایه خارجی از درختانی با چوب نرم که دارای فیبرهای بلندی هستند استفاده می شود مثل: کاج و صنوبر و برای تولید کاغذ لایه داخلی از چوب های سخت مثل: چنار و بلوط استفاده می شود. این امر سبب پایین آمدن کیفیت لایه داخلی نسبت به لایه خارجی می شود.

تولید خمیر کاغذ کارتن سه لایه
درختان پس از قطع شدن بوسیله یک ماشین مخصوص خرد می شوند و به ورقه هایی به نازکی چیپس در می آیند. در ادامه این ورقه ها وارد یکی از دو فرآیند زیر می شوند:

تولید خمیر چوب بصورت مکانیکی
تولید خمیر چوب بصورت شیمیایی
در روش مکانیکی از یک رنده ویژه جهت حذف بافت های مقاوم چوب از جمله “لیگنین” استفاده می شود اما این روش راندمان صد درصدی ندارد به همین دلیل کاغذ تولیدی بی کیفیت است اما چون هزینه کمی دارد بصورت گسترده استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی: کارتن سازی در کرج
در روش شیمیایی از محلول “سولفات” یا “سولفیت” استفاده می شود. که استفاده از سولفات رایج تر است، بدین صورت که ابتدا از یک محلول قلیایی جهت هضم چوب استفاده می کنند و سپس به آن “سدیم سولفات ” می افزایند که منجر به حذف لیگنین می گردد و مقوایی با کیفیت بالا و به رنگ قهوه ای تولید می کند که می تواند طی مراحلی سفید رنگ شود.

کارتن سه لایه

تولید کاغذ موج دار میانی برای کارتن سه لایه
این بخش، به کارتن سه لایه استحکام و حفاظت بیشتری را در برابر ضربه و فشردگی می بخشد. برای تولید این لایه، کاغذ وارد یک دستگاه مخصوص رول کننده می شود. روشی که اخیراً از آن برای تولید این نوع از کاغذها استفاده می شود، روش “R” نام دارد که سبب کاهش ضخامت و افزایش فضا در کارتن سه لایه می گردد و سبب بهبود 30% در چاپ و کاهش میزان گاز CO2 در فرآیند تولید می گردد.

کاربرد های کارتن 3 لایه
از کارتن سه لایه در ساختن کارتن لمینتی و کارتن دایکاتی استفاده می شود که از این کارتن ها می توان در صنایع مختلفی مانند کارتن بسته بندی صادراتی، کارتن صنایع غذایی، کارتن دارویی و جعبه کفش و همچنین تولید کارتن بدون چاپ استفاده کرد. چنانچه در تولید کارتن 3 لایه از فلوت e استفاده شده باشد، امکان چاپ افست مستقیم بر روی این نوع کارتن وجود ندارد.

برای چاپ بر روی کارتن لمینتی 3 لایه باید عملیات چاپ را روی ورقه ای جداگانه اعمال کرد و بعد بر روی کار، لمینت انجام داد.

هر چه خرید کارتن 3 لایه با قیمت ارزانتری انجام شود بر روی کاهش هزینه های بسته بندی کالا نیز تاثیر دارد. کارتن های سه لایه دارای استحکام خوبی هستند و از آنها برای بسته بندی لوازم آشپزخانه و حمل و نقل آنها نیز استفاده می شود. همچنین برای بسته بندی محصولاتی مانند ظروف چینی، پوشاک، انواع خوراکی ها و شوینده ها نیز می توان از ورق های مقوایی موجداری که به صورت کارتن 3 لایه هستند استفاده کرد.

برای بسته بندی بیشتر کالاها استفاده از ورق کارتن سه لایه بسیار مناسب است زیرا به دلیل جنس فلوت به کار رفته در ساخت آنها دارای مقاومت بالایی در برابر رطوبت و ضربه هستند.

تست‌ کنترل کیفیت کارتن 3 لایه
کیفیت کارتن سه لایه
با انجام تست های کنترل کیفیت می توان برای انواع کارتن میزان استحکام و مقاومت در برابر فشار را اندازه گرفت. نتایج این تست می تواند بیشترین مقاومت لایه های کارتن و سنگین ترین وزنی را که قابلیت حمل آن را دارد، را مشخص نماید. در نتیجه با در نظر گرفتن نتایج تست کیفیت کارتن می توان با هزینه کمتر کارتن هایی با استحکام بیشتر تولید کرد.

مطلب پیشنهادی: موارد استفاده از هاردباکس
نحوه تست کیفیت کارتن به این شکل است که کارتن را در بین دو صفحه قرار می دهند و فشاری را به اعمال می کنند؛ تا زمانی که صفحات خمیدگی پیدا نکنند این فشار ادامه دارد. پس از خمیده شدن صفحات، میزان فشار اعمال شده محاسبه می شود.

برای سنجش میزان مقاومت اتصال لبه های کارتن به یکدیگر در کارتن 3 لایه این تست انجام می شود. بدین ترتیب می توان انواع فشارهایی را که در هنگام جابجایی بار بر سطوح کارتن ها و جعبه های مقوایی وارد می شود را تعیین کرد.

با انجام آزمایش دیگری می توان میزان استحکام جعبه سه لایه را نیز سنجید. در این روش به مدت کمی کارتن بر روی آب قرار داده می شود، هر چه میزان نفوذپذیری کارتن نسبت به آب بیشتر باشد می تواند وزن بیشتری بگیرد که این خود می تواند بر روی استحکام آن اثر منفی داشته باشد.

محاسبه قیمت کارتن سه لایه
به منظور محاسبه و تعیین قیمت کارتن 3 لایه، باید ابتدا قیمت ورق کارتن سه لایه را بر اساس تعداد سفارش یا تیراژ در خواستی محاسبه کرد. اگر از مواد اولیه با کیفیت و مرغوب در تولید ورق های کارتن سه لایه استفاده شود در نتیجه قیمت ورق کارتن 3 لایه گرانتر شده و در نتیجه آن قیمت کارتن سه لایه ساخته شده از این ورقها هم افزایش پیدا می کند. اما در صورتی که در ساخت کارتن 3 لایه از مقواهای بازیافتی استفاده شود، قیمت کارتن 3 لایه ارزانتر است.

کارتن 3 لایه
البته نمی توان گفت که استفاده از این ورق های مقوایی بازیافتی سبب بی کیفیت شدن کارتن های سه لایه می شود. زیرا این کارتنها می توانند در مواردی که استحکام و کیفیت کارتن اهمیت زیادی ندارد استفاده شوند و هزینه کمتری نیز برای مشتری داشته باشند.

برای استعلام قیمت کارتن سه لایه در زمانی اندک می توانید به سایت های معتبری که در حوزه کارتن سازی فعال هستند مراجعه کنید و از کارشناسان آنها در مورد قیمت و کیفیت محصولات تولیدی آنها اطلاعات مهم و کاربردی را کسب نمایید.

حفظ محیط زیست با به کارگیری کاغذهای بازیافتی در تولید کارتن 3 لایه
استفاده از کاغذهای بازیافتی در ساخت انواع کارتن به خصوص در تولید کارتن سه لایه بسیار اهمیت دارد. زیرا هم از آلودگی محیط زیست جلوگیری می شود و هم اینکه باعث کاهش قیمت انواع کارتن سه لایه مثل کارتن 3 لایه لمینتی می گردد. همچنین این بازیافت کاغذها و کارتنها به صورت چشمگیری روی چرخه اقتصادی کشور تاثیر گذار می گذارد.